آموزش آردوینو را چگونه آغاز کنیم ؟ قسمت سوم

نوع فایل
مطلب آموزشی
حجم فایل
نویسنده
تاریخ انتشار
15 شهریور 1397
دسته بندی
آموزش آردوینو
تعداد بازدید
649 بازدید
رایگان
افزودن به سبد خرید
 خرید این محصول

آموزش آردوینو را چگونه آغاز کنیم ؟ قسمت سوم

با سلام در ادامه آموزش آردوینو را چگونه آغاز کنیم ؟ به پیاده سازی چند پروژه آردوینو خواهیم پرداخت

پیشنهاد اگر قبل شروع این آموزش قسمت های قبلی را مطالعه کنید :

آموزش آردوینو را چگونه آغاز کنیم ؟ قسمت اول

آموزش آردوینو را چگونه آغاز کنیم ؟ قسمت دوم


شروع پیاده سازی پروژه آردوینو بصورت ساده

اکنون که اصول اولیه را یاد گرفته اید، بیایید به برخی پروژه های مبتدی نگاه کنیم.

پروژه چشمک زدن یک LED

شما قبلا از کد نمونه Arduino استفاده کرده اید تا LED LED را لمس کنید. این پروژه یک LED خارجی را با استفاده از یک نگاره فلش می کند. اینجا مدار است:

شما قبلا از این نمونه کد پروژه آردوینو استفاده کرده تا LED آن بورد موجود روی آردوینو را روشن کنید. در این پروژه ما می خواهیم یک LED خارجی را به صورت فلش زدن روشن کنیم.

مدار پروژه :

پروژه چراغ چشمک زن آردوینوپایه ی طولانی LED (پایه مثبت، آنود نامیده می شود) را به یک مقاومت 220 اهم و سپس به پین 7 دیجیتال وصل کنید. 

پای کوتاه (پایه منفی، به نام کاتد) را به طور مستقیم به زمین وصل کنید ( به هر کدام از پایه های GND که خواستید وصل کنید)

این یک مدار ساده است. آردوینو می تواند این پین را به صورت دیجیتالی کنترل کند. با فعال کردن این پایه LED روشن و با غیر فعال کردن آن خاموش می شود. مقاومت برای حفاظت LED از جریان بیش از حد لازم است – بدون آن LED می سوزد.

اما توضیح قطعه کد پروژه آردوینو :

()void Setup : در این قسمت از آردوینو هر کدی که قرا  می دهید یک بار در اول برنامه اجرا میشه و بیشتر برای تنظیمات برنامه و مشخص کردن نوع ورودی و خروجی بودن پایه ها و … استفاده می شود.

pinMode(7, OUTPUT) : این به Arduino می گوید که این پین به عنوان یک خروجی استفاده می شود، بدون این خط، آردوینو نمی داند چه کاری باید با هر پین انجام دهد. این کار یک بار برای پیکربندی هر پین که استفاده می کنید  باید انجام شود.

void loop() : هر کد داخل این حلقه بارها و بارها اجرا می شود، تا زمانی که Arduino خاموش شود. این می تواند پروژه های بزرگتر را پیچیده تر کند، اما برای پروژه های ساده به طرز شگفت انگیزی کار می کند.

digitalWrite(7, HIGH) : این دستور دارای دو پارامتر است اولی برای این است که شما قصد دارید کدام پین را روشن یا خاموش کنید پارامتر دوم که HIGH به معنی روشن (اعمال 5 ولت) LOW  به معنی خاموش (اعمال 0 ولت) است. در واقع مانند یک کلید لامپ است که با فشردن آن چراغ روشن می شود (HIGH) و با رها کردن آن چراغ خاموش می شود (LOW)

نکته : HIGH و LOW حتما باید با حروف بزرگ نوشته شوند تا درست کار کنند.

delay(1000) : به آردوینو می گوید که یک مقدار مشخصی از زمان در میلی ثانیه منتظر بماند. 1000 میلی ثانیه برابر با یک ثانیه است، بنابراین این باعث می شود آردوینو یک ثانیه منتظر بماند.

هنگامی که LED برای یک ثانیه روشن می شود، آردوینو پس از آن همان کد را اجرا می کند، چراغ را روشن کرده 1 ثانیه صبر می کند , و چرا را خاموش کرده و دوباره یک ثانیه صبر می کند . پس از اتمام این فرایند، حلقه دوباره شروع می شود و LED دوباره روشن می شود.

چالش : سعی کنید تاخیر زمانی بین روشن کردن و خاموش کردن چراغ را تنظیم کنید. به نظرتان چه می شود؟ چه اتفاقی می افتد اگر تاخیر را به تعداد بسیار کمی مانند یک یا دو بگذارید؟ آیا شما می توانید کد و مدار را تغییر دهید تا دو LED روشن شود؟

سعی کنید کارهای بالا را انجام داده و از طریق دیدگاه زیر همین پست برای ما کامنت بگذارید.

افزودن یک دکمه

اکنون که توانستید LED را راه اندازی کنید ، یک دکمه را به مدار اضافه میکنیم:

راه اندازی دکمه در آردوینودکمه را در وسط بردبورد مثل شکل با قرار دهید.پین راست بالا دکمه را همانند شکل به پایه دیجیتال 4 آردوینو متصل کرده و پین راست پایین دکمه را به یک مقاومت 10 کیلو اهم متصل و سپس سمت دیگر مقاومت را به زمین وصل کنید. اکنون پین چپ پایین دکمه را مثل شکل به 5 ولت آردوینو اتصال کنید.

اما یک سوال ؟ اگر برای دکمه از مقاومت استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد ؟ نتیجه این کار مشاهده دود خارج شده از برد آردوینو و سوختن آن خواهد بود چون بدون مقاومت 5 ولت آردوینو به زمین وصل خواهد شد.که اینکار باعث سوختن برد شما می شود.

هنگامی که دکمه فشره نشده مدار به این صورت است (pin 4 > resistor > ground) که در این حالت آردوینو اتصال به زمین را تشخیص می دهد . وقتی دکمه را فشار می دهید مدار از حالت زمین به 5 ولت تغییر می کند و باعث روشن شدن LED می شود.

کد برنامه :

boolean buttonOn = false : این متغیر برای ذخیره وضعیت دکمه  ON یا OFF، HIGH یا LOW استفاده می شود. مقدار پیش فرض مقدار نادرست داده شده است.

pinMode(4, INPUT) : با این دستور هم در قسمت قبل آشنا شدید که در اینجا به این منظور است که پین دیجیتال شماره 4 (متصل شده به دکمه ) از نوع ورودی تنظیم کن.

if(digitalRead(4)) : به روش مشابه با digitalWrite ، digitalRead برای خواندن حالت یک پین استفاده می شود.

نکته : هنگامی که شما دکمه را فشار می دهید 25 میلی ثانیه آردوینو منتظر می ماند . و دوباره که دکمه را فشار می دهید LED روشن می شود. این کد تظمین می کند که آنچه آردوینو تشخیص داد فشار دکمه است نه نویز و چیز دیگری البته اجباری برای استفاده از این کد نیست بدون این قطعه کد هم پروژه آردوینو کار خواهد کرد . ولی بهتر است استفاده کنید.

تغییر حالت با متغیر buttonOn  :

وقتی ButtonOn حالت Ture باشد : false را ست می کند.

وقتی ButtonOn حالت False باشد : True را ست می کند.

در نهایت، LED با توجه به حالت ذخیره شده در دکمه روشن یا خاموش می شود.

پروژه آردوینو حسگر روشنایی ( فتوسل)

بیایید بر روی یک پروژه پیشرفته کار کنیم. این پروژه با استفاده از مقاومت وابسته به نور (LDR) برای اندازه گیری میزان نور موجود در محیط می باشد. سپس آردوینو پیام های مشخص شده خود را در مورد میزان نور فعلی به کامپیوتر شما ارسال می کند.

مدار پروژه :

راه اندازی فتوسل با آردوینوهمانطور که گفته شد LDR یک نوع مقاومت است.بعد از قرارد دادن آن بر روی برد بورد 5 ولت آردوینو را به یکی از پایه های آن (فرقی ندارد) وصل کنید و طرف دیگر را از طریق مقاومت 1 کیلو اهم به GND آردوینو سپس پایه ای که منفی در نظر گرفته اید (همان پایه ای که مقاومت به آن وصل کرده اید ) را به پایه آنالوگ A0 متصل کنید.

در این کد چند دستور جدید وجود دارد :

Serial.begin(9600) : این دستور به آردوینو می گوید که شما می خواهید با نرخ سرعت ارسال 9600 ارتباط بر قرار کنید . شمل فقط کافیه نرخ سرعت ارسال را وارد کنید آردوینو همه چیز را برای این کار آماده می کند . نرخ سرعت ارسال مهم نیست اما هر دو طرف (برد آردوینو و کامپیوتر شما) باید از یک نرخ سرعت ارسال استفاده کنند.

analogRead(A0) : از این دستور برای خواندن مقدار پایه های آنالوگ آردوینو (در اینجا پایه A0 و خواندن مقدار حسگر LDR) استفاده می شود .مقدار کمتر به معنا نور بیشتر در این پروژه آردوینو است.

()Serial.println : این دستور برای نوشتن متن در پنجره سریال مانیتور استفاده می شود.

به طور ساده تر در این پروژه آردوینو اگر نور بیشتر در دسترس باشد رشته های مختلفی را به کامپیوتر شما ارسال می کند.

آردوینو را با کابل USB به کامپوتر وصل کنید و سپس کد پروژه آردوینو را آپلود کنید. بعد از آپلود پروژه از تب Tools روی Serial Monitor کلیک کنید ,سپس در صورت گرفته یک منبع نور (مثل چراغ قوه) به سمت فتوسل خواهید دید پیام هایی با توجه به شدت نور در سریال مانیتور مشاهده می کنید.

چالش : نظرتان راجب این پروژه چیست ؟ اگر نور تابیده شده به حسگر را کاهش یا افزایش دهیم چه اتفاقی می افتد ؟ آیا می توان کد را جوری تغییر داد تا مقدار نور دریافتی را در سریال مانیتور نشان دهد ؟

اگر این چالش ها را انجام دادیم از طریق کامنت زیر همین پست با ما تجربیتان را به اشتراک بگذارید.

ساخت صدای با پیزو

این پروژه از بلندگو پیزو برای ایجاد صداها استفاده می کند.

مدار پروژه :

کار با پیزو در آردوینوتوجه کنید این مدار برایتان آشنا نیست ؟ بله این مدار همان مدار راه اندازی LED است. پیزو ها اجزا ساده ای هستند.وقتی یک سیگنال الکتریکی می دهید به صدا در می آیند. پایه مثبت پیزو را به پایه دیجیتال 9 آردوینو متصل کنید و پایه منفی آن را بعد از اتصال یه مقاومت 220 اهم به پایه GND (زمین) آردوینو وصل کنید.

کد این پروژه آردوینو بسیار ساده است :

در اینجا فقط دو ویژگی جدید وجود دارد:

tone(9, 1000) : این دستور باعث می شود پیزو صدا تولید کند . و دارای 2 پارامتر است اولین پارامتر پایه پیزو و دومی فرکانس تن صدای ایجاد  شده

noTone(9) : همان طور که از این دستور مشخص است برای متوقف کردن صدای ایجاد شده پیزو به کار می رود.

برای ایجاد یک فرکانس متفاوت، این کد را تغییر دهید. تاخیر را به 1ms تغییر دهید – چه چیزی متوجه می شوید؟

حالا باید چه کاری انجام دهید :

همان طور که دیدید , آردوینو یک راه آسان برای دسترسی به دنیای الکترونیک و نرم افزار است. مشاهده کردید که ساختن پروژه های الکترونیکی با آردوینو چه قدر ساده است شما حتی می توانید پروژه های بسیار پیچیده را هم بسازید . همان طور که آن ها را درک می کنید. در ادامه یک سری از پروژه هایی که انجام دادیم را برای شما قرار داده ایم 

همین حالا خودتان را ارتقا دهید.

آموزش ساخت عینک آفتابی خودکار با آردوینو

آموزش ساخت ربات عنکبوتی با آردوینو

دانلود پروژه سیستم هشدار گریه کودک + مستندات

دانلود پروژه در باز کن الکتریکی توسط اثر انگشت + مستندات

پروژه کنترل لوازم خانگی از راه دور با NodeMCU

 

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.