برنامه نویسی آردوینو با PlatformIO در Visual Studio Code

برنامه نویسی آردوینو با PlatformIO

برنامه نویسی آردوینو با PlatformIO در Visual Studio Code

در این آموزش یاد می گیرید که چگونه با افزونه PlatformIO در Visual Studio Code برای آردوینو برنامه نویسی کنید و از مزایا Visual Studio Code بهره مند بشوید.

ویژوال استودیو کد (VS Code) یک محیط توسعه یکپارچه محبوب (IDE) توسط مایکروسافت است. این ویرایشگر کد رایگان دارای بسیاری از ویژگی های پیشرفته ، مثل حدس کلمات خودکار است که برنامه نویسی را به یک فعالیت بسیار لذت بخش تر تبدیل می کند. VS Code همچنین افزونه های متنوعی نیز در دسترس دارد که عملکرد آن را ارتقا می بخشد. یکی از این برنامه های افزودنی PlatformIO است.

PlatformIO یک سیستم cross-platform (مستقل از سیستم عامل) است که می تواند برای توسعه سیستم عامل های نرم افزاری برای Arduino ، ESP32 ، PIC32 و AVR استفاده شود. PlatformIO را می توان با VS Code برای ارائه مجموعه ای قدرتمند از ابزارها برای کمک به شما در توسعه استفاده کرد. این آموزش نحوه نصب افزونه PlatformIO روی VS Code را برای توسعه Arduino به شما نشان می دهد.

الزامات :

ویندوز 10

برد آردوینو uno

نرم افزار Visual Studio Code

لطفا توجه داشته باشید که افزونه های PlatformIO و Arduino در صورت نصب همزمان هر دو ممکن است باعث اختلال شوند. توصیه می کنم قبل از شروع این فرآیند ، Arduino Extension مایکروسافت را حذف کنید.

نصب افزونه PlatformIO در VS Code

برای شروع ، باید VS Code را نصب کرده و آماده توسعه آردوینو باشیم.

برای نصب یک برنامه افزودنی ، باید با فشار دادن کلید های “Ctrl + shift + X” و سپس تایپ کردن “PlatformIO” در نوار جستجو، آن را نصب کنیم.

نصب PlatformIO کمی زمان بر است ، بنابراین لطفا صبور باشید! پس از نصب ، VS Code برای تکمیل مراحل نیاز به بارگیری مجدد دارد.
بعد از بارگیری مجدد ، باید نماد PlatformIO را در حاشیه سمت چپ VS Code مشاهده کنیم.

نصب فریم ورک Arduino

قدم بعدی نصب چارچوب Arduino در VS Code است. برای نشان دادن منوی “Quick Access “،روی نماد PlatformIO در حاشیه سمت چپ کلیک کنید. مطابق شکل “Platforms ” و سپس ” Embedded ” را انتخاب کنید.

با کلیک بر روی Atmel AVR صفحه نصب خود را باز می کند، برای ادامه ، روی دکمه آبی “Install” کلیک کنید.

نصب کتابخانه ها

PlatformIO یک سیستم ساده برای نصب کتابخانه های شخص ثالث دارد که از طریق پنل Quick Access آن در دسترس است. “Libraries” را از فهرست PlatformIO انتخاب کنید و کتابخانه مورد نظر برای نصب را جستجو کنید. سپس بر روی دکمه install کلیک کنید.

برنامه نویسی و آپلود اولین برنامه

PlatformIO می تواند به صورت خودکار پورت Arduino Uno شما را شناسایی کند. برای این کار ، باید قبل از اجرای VS Code بورد خود را به پورت USB متصل کنید.

ما می توانیم با انتخاب “PIO Home” و “Open” از منوی دسترسی سریع Platform و سپس انتخاب “Project Examples” به مجموعه مثال های نمونه Arduino دسترسی پیدا کنیم.

با انتخاب “Project Examples” یک کادر کشویی باز می شود که همه نمونه ها را نشان می دهد. ابتدا “Import” و سپس “Arduino-blink” را انتخاب کنید. حالا VS Code باید پروژه چشمک زن را باز کند.

VS Code و PlatformIO یک ساختار پوشه دارند که متفاوت از یک پروژه استاندارد Arduino.ino است ، همانطور که در شکل نشان داده شده است. فایل اصلی کد منبع ما Blink.cpp نامیده می شود و در پوشه src ذخیره می شود.

مرحله آخر، ویرایش پرونده platformio.ini است. این فایل را از file explorer انتخاب کرده و محتویات آن را با موارد زیر جایگزین کنید:

وقتی که یک پروژه Arduino را باز کرده اید ، میانبرهای مفیدی برای برنامه نویسی و آپلود پروژه چشمک در نوار آبی زیرین VS Code وجود دارد. برای مشاهده قابلیت های آن کافی است روی آیکون ها حرکت کنید.

برای ساخت پروژه دیگر، روی نماد Tick کلیک کرده و آن را در صفحه خود بارگذاری کنید و بر روی نماد پیکان کلیک کنید. نتایج در ترمینال نمایش داده می شوند. همچنین یک میانبر برای سریال مانیتور در نوار وظیفه وجود دارد.

PlatformIO برای انواع پروژه ها

این آموزش یک مقدمه و بخش کمی از عملکردهای ارائه شده توسط VS Code و PlatformIO را در بر می گیرد. آیا از PlatformIO برای برنامه ریزی Arduino خود استفاده کرده اید؟ آیا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد عملکردهای PlatformIO هستید؟ در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

مطالعه بیشتر