5 نکته برای بهبود مهارت های برنامه نویسی Arduino

5 نکته برای بهبود مهارت های برنامه نویسی Arduino
5 نکته برای بهبود مهارت های برنامه نویسی Arduino

Arduino بردی برای تمام قشر علاقمند به رباتیک است.

اولین قدم برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید ، نحوه نوشتن کد به نحوی که خوانا باشد, است. انجام این کار هنگام شروع یادگیری دشوار است ، اما اگر این 5 نکته را دنبال کنید تفاوت در سرعت پیشرفت مهارت های خود را مشاهده خواهید کرد و حتی می توانید ماه ها پس از اتمام پروژه باز از کد های خود استفاده کنید.

1-اسامی منطقی برای متغییر ها

ما اکثرا این کار رو انجام میدیم

;int x=100

;” String y=”hello molly

اگرچه انجام این کار کاملا قانونی و صحیح می باشد. اما نام این متغیرها درمورد آنچه انجام می دهند چیزی را یادآوری نمی کند. حتی اگر x و y در این مثال ارتباطی با ترسیم داده ها در یک محور x / y داشته باشند ،باز هم نام هایشان بسیار مبهم هستند.

همیشه نام متغیرهای خود را منطقی انتخاب کنید، به عنوان مثال بدهید.

;int x_Axis=100

اگر متغیر را برای یک پین دیجیتالی که قرار است با یک دکمه LED را روشن کند ،اعلام کنید، از

button_led_on_off_Pin

استفاده کنید. چون این نام معنی دارد. این به شما می گوید که ارتباطی با دکمه ای دارد که یک چراغ را روشن و خاموش می کند .

به نظر من تنها جایی که استفاده از متغیرهای تک کاراکتر مناسب است ، در مواردی مانند متغیر های داخل حلقه for یا چیزهای مشابه است.

2- کدهایتان را دندانه دار بنویسید

کدهایتان را دندانه دار بنویسید.اگر این کار را تا بحال انجام نداده باشید لذا خواندن کد های شما دشوار خواهد بود. مشکل جایی بدتر می شود که خطای منطقی داشته باشید که اشکال زدایی حتی سخت تر هم خواهد بود (نحو کد شما صحیح است ، اما کد کاری را که انتظار دارید انجام دهد را انجام نمی دهد) .به این مثال توجه کنید :

حالا مثال قبلی را دندانه دار می نویسیم :

توجه کنید که خواندن کد شما چقدر ساده تر شده. چشم شما می تواند ببیند که چگونه این if های تو در تو کار می کنند و پیدا کردن خطای منطقی شما را بسیار راحت می کند . یک مشکل عمده ای که مبتدی ها و گاها حرفه ای ها با آن در آردوینو سر و کله می زنند براکت است. بعضی وقت ها فراموش می کنیم یک براکت بسته شدن اضافه و کد خود را تکمیل کنیم و هنگام آپلود پیام خطا رخ می دهد. در مثال کد دندانه دار، فقط چند ثانیه طول می کشد تا بفهمید چه براکتی را قرار ندادیم.

3- لطفا از کامنت گذاری استفاده کنید

کامنت ها بخشی از کد و توضیحات شما هستند.(البته در روند اجرا کد ها هیچ اختلالی ایجاد نمی کنند) تمام زبان های برنامه نویسی به شما این امکان را می دهند تا کامنت گذاری کنید. به نظر من توضیح مختصر درباره اینکه یک متغیر برای چه چیزی استفاده می شود (به عنوان مثال محاسبه) حس خوبی به شخصی که سعی دارد کد شما را بخواند می دهد(آن شخص می تواند خود شما باشید که بعد از 3 ماه می خواهید کد ها را آپدیت کنید)

اگر کد های شما پیچیده باشد مثل کد زیر عمل کنید :

توجه کنید که توضیحات گسترده به شخصی که کد شما را می خواند ، می تواند عملکرد برنامه را برای شخص مشخص کند. من همچنین توضیحات گسترده ای را در بالای کد خود قرار داده ام که عملکرد این کد ، نام من و بعضی اوقات اطلاعات تماس من ، تاریخ اتمام و نسخه این کد را توضیح می دهد .

اگر بعداً برگردم و تغییراتی ایجاد کنم ، نسخه را بروزرسانی می کنم ، و توضیحی راجع به آنچه تغییر داده ام را دوباره می نویسم.

4- استفاده از توابع() برای سازماندهی و استفاده مجدد از کد ها

توابع ممکن است یک سطح متوسط در برنامه نویسی در نظر گرفته شوند ، اما حتی به عنوان یک مبتدی ، معقول است که سعی کنید این کار را انجام دهید. اگر بلوکهای بزرگی از کد دارید که یک کار خاص را انجام می دهند ، منطقی است که آن را در یک تابع جداگانه قرار دهید. این باعث می شود کد شما قابل خواندن باشد و همچنین ممکن است میزان کدی را که می نویسید کاهش دهد زیرا استفاده مجدد از همان کد در بخش دیگری از برنامه شما ساده تر است.
به مثال زیر توجه کنید :

می بینید که ما دو بلوک کد داریم که دقیقاً همین کار را انجام می دهند. در اینجا نمونه ای از همان کد اما با استفاده از یک تابع :

مشاهده می کنید که من با ایجاد یک تابع از کد استفاده مجدد کردم. این باعث می شود خواندن آن آسان تر شود و از حافظه کمتری در برد کنترلر آردوینو استفاده کنید. اگر در استفاده از توابع مهارت داشته باشید در وقت خود صرفه جویی می کنید و کد کاربر پسندتری را ایجاد می کنید که می توانید در پروژه بعدی خود از آن استفاده مجدد کنید.

5- مستندات , مستندات و مستندات

مستندات پروژه شما احتمالاً سخت ترین و کسل کننده ترین موضوع در مورد پروژه شماست. برای من همیشه مثل یک کار آزار دهنده بود که واقعاً لازم نبود. برای مشتری و کارفرمایان اغلب به عنوان اتلاف وقت و هزینه تلقی می شود. واقعیت این است که همیشه در انتهای یک پروژه باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

در مستندات خودم همیشه یک بخش نرم افزار و یک بخش سخت افزاری از پروژه آردوینو دارم.

بخش نرم افزار:

+کتابخانه هایی که من استفاده کردم ، نسخه ها و در صورت دانلود آنها ، از کجا به آنها دسترسی پیدا کردم.
+تمام توابع ایجاد شده و توضیحی در مورد عملکرد آنها و اینکه چه سطحی را می توانید پیدا کنید.
+هر متد(روش)و فرزندان(children) آنها
+توضیحی کامل در مورد آنچه که این پروژه انجام می دهد ، و نحوه استفاده از آن.

بخش سخت افزار:

+من یک طرح کلی از نحوه اتصال پروژه به برد مورد استفاده را(آردوینو,رسپری پای و …) قرار می دهم. من اغلب برای این کار از برنامه fritzing استفاده می کنم. استفاده از آن آسان و رایگان است.
+هر قطعه و سنسور که در پروژه استفاده کرده ام ، و پین های مورد استفاهد از آن ها

+اگر سنسور یا ماژول را از جایه خاصی خریده باشم هم ذکر می کنم.

و در آخر …

اگر همه یا بعضی از این نکات را رعایت کنید ، یک برنامه نویس / سازنده بهتری خواهید بود. همچنین این بدان معنی است که اگر 6 ماه بعد همان نوع پروژه را انجام می دهید که قبلا دادید، می توانید به پروژه های قبلی تکمیل شده خود نگاهی بیندازید و از کد و ایده های خود استفاده مجدد کنید و مجبور نیستید که چرخ را دوباره اختراع کنید.

من از تجربه هایی که دارم می دونم که خیلی راحت تر میشه و وقت کمتری را برای انجام این کارها صرف کرد چون کدها را بدون قالب بندی و مستندات می نویسیم ، اما اشتباه می کنیم. من اغلب وقت زیادی رو هدر می دادم تا بفهمم این قسمت از کدم را چرا اینجوری نوشتم یا سعی داشتم بفهمم چرا یک متغیر مقادیر را تغییر می دهد فقط به دلیل عدم استفاده از 5 روش بالا

اگر این پست را دوست داشتید می تونید برای دوستانتونم ارسال کنید تا اونا هم از این روش ها استفاده کنند. اگر سؤال یا پیشنهادی دارید لطفا در زیر نظرتون رو با ما به اشتراک بزارین. روز خوبی داشته باشید.

مطالعه بیشتر